The Zone Slopitch Store Spectrum Online Sports Management Visit our Bulletin Board - See what other ball players have to say!
 

World Series Archives
   

 

 

 

2008 Canadian World Series

Co-ed Canadian World Series 2008

CALGARY, ALBERTA
August 29th-September 1st 2008

Participating Teams

Playoff & RESULTS:

“A” - Open

”B” - Open

“C” - Intermediate

“D” - Recreational

“E” - Recreational

“Rec” - Recreational

Round Robin* Draws:

"Open" Pools A-B
"Open" Pools C-D
"Open" Pools E-F

"Intermediate" Pools A-B
"Intermediate" Pools C-D
"Intermediate" Pools E-F
"Intermediate" Pools G-H

"Recreational" Pool A
"Recreational" Pool B
"Recreational" Pool C
"Recreational" Pool D
"Recreational" Pool E
"Recreational" Pool F
"Recreational" Pool G
"Recreational" Pool H
"Recreational" Pool I
"Recreational" Pool J
"Recreational" Pool K
"Recreational" Pool L
"Recreational" Pool M
"Recreational" Pool N

Diamond Map - Click Here

Men's & Women's Canadian World Series 2008

OSHAWA ONTARIO
August 1-4th 2008

Participating Teams

Playoff & Placement:

Women's C

Women's D

Women's Rec

Men's Open

Men's Elite

Men's C

Men's D

Men's Rec 1

Men's Rec 2

Round Robin Draws

Men's Elite Division:

Teams:
1. Black Sox
2. Ninja Boot
3. Swat
4. Weapons
5. Empire
6. Team Combat
7. Mets
8. Thunder Buffaloes

Time..........................Teams.....................Diamond
Fri 5:30 pm.................1 v 2..........................1
Fri 5:30 pm.................3 v 4..........................2
Fri 5:30 pm.................5 v 6..........................3
Fri 5:30 pm.................7 v 8..........................4
Sat 11:30 pm..............2 v 3..........................1
Sat 11:30 pm..............4 v 5..........................2
Sat 11:30 pm..............6 v 7..........................3
Sat 11:30 pm..............8 v 1..........................4
Sat 4:00 pm................1 v 3..........................1
Sat 4:00 pm................2 v 4..........................2
Sat 4:00 pm................5 v 7..........................3
Sat 4:00 pm................6 v 8..........................4

Men's Open Division

Teams:
1. Vacances Transat Holidays
2. Max GXL Reloaded
3. Higgins/Combat Softball
4. Brooklin Dodgers

Time.........................Teams......................Diamond
Fri 7:00 pm................2 V 4..........................3
Fri 8:30 pm................3 v 4..........................3
Sat 1:00 pm...............1 v 2..........................3
Sat 2:30 pm...............1 v 3..........................3
Sat 2:30 pm...............2 v 4..........................4
Sat 5:30 pm...............1 v 4..........................3
Sat 5:30 pm...............2 V 3.........................4
Sat 8:30 pm...............1 v 3..........................2

Mens Intermediate - Bud Light Division

Teams:
1. Ball Hawgs
2. Hurtin' Units
3. Messenger Delivery
4. Shoot the Box
5. Trail Blazers
6. Sportin' Woodies
7. Tigers

Time.............Teams............Diamond
Fri 2:30 PM.....1 v 2..............3
Fri 2:30 pm.....3 v 4..............4
Fri 2:30 pm.....5 v 6..............5
Fri 8:30 pm.....7 v 1..............5
Fri 8:30 pm.....2 v 3..............6
Fri 8:30 pm.....4 v 5..............8
Sat 8:30 am....6 v 7..............4
Sat 7:00 pm....2 v 4..............7
Sat 7:00 pm....3 v 5..............8
Sat 8:30 pm....6 v 1..............1
Sat 7:00 pm....7BL v 7C.........6

Men's Intermediate - DeMarini Division

Teams:
1. Red Caps
2. The Edge
3. Who's Next
4. Easton Giants
5. Specified Royals
6. Stone Cutters
7. Team Bacon

Time....................Teams...............Diamond
Fri 2:30 pm............3 v 4...................1
Fri 2:30 pm............5 v 6...................2
Fri 7:00 pm............1 V 2...................4
Fri 10:00 pm..........7 v 1...................1
Fri 10:00 pm..........2 v 3...................7
Fri 10:00 pm..........4 v 5...................8
Sat 8:30 am..........6 v 7...................8
Sat 5:30 pm..........2 v 4...................5
Sat 5:30 pm..........3 v 5...................6
Sat 5:30 pm..........6 v 1...................7
Sat 5:30 pm..........7D v 7 J..............8

Men's Intermediate - Combat Division

Teams:
1. Beer Nuts
2. Jak'd Reloaded
3. Power Zone
4. Screech
5. Bomb Squad
6. Standard Tavern
7. Water Buffalos

Time...........................Teams................Diamond
Fri 8:30 pm..................1 v 2.....................1
Fri 8:30 pm..................3 v 4.....................2
Fri 8:30 pm..................5 v 6.....................4
Sat 8:30 am.................7 v 1.....................1
Sat 8:30 am.................2 v 3.....................2
Sat 8:30 am.................4 v 5.....................3
Sat 1:00 pm.................6 v 7.....................2
Sat 7:00 pm.................2 v 4.....................1
Sat 7:00 pm.................3 v 5.....................4
Sat 7:00 pm.................6 v 1.....................5
Sat 7:00 pm.................7C v 7 BL..............6

Men's Intermediate - Jak'd Division

Teams:
1. Brooklin Classics
2. Shockers
3. The Chiefs
4. Scared Hitless
5. Blazers
6. Beer First, Ball Second
7. Niva

Time............................Teams..................Diamond
Fri 1:00 pm...................1 v 2.......................1
Fri 1:00 pm...................3 v 4.......................2
Fri 1:00 pm...................5 v 6.......................3
Fri 10:00 pm.................7 v 1.......................2
Fri 10:00 pm.................2 v 3.......................3
Fri 10:00 pm.................4 v 5.......................4
Sat 8:30 am.................6 v 7.......................7
Sat 10:00 am..............2 v 4........................1
Sat 1:00 pm................3 v 5........................5
Sat 5:30 pm................6 v 1........................1
Sat 5:30 pm................7J v 7D.....................8

Men's Rec - Bud Light Division

Teams:
1. The Bruins
2. Virtual Realty
3. Misfits
4. Full Throttle
5. Sports Freaks Unlimited
6. Bears
7. Stixs
8. Heros in Training
9. Rogers Auto

Time.............Teams...........Diamond #
Fri 4:00 pm....1 v 2..............2
Fri 4:00 pm....3 v 4..............3
Fri 4:00 pm....5 v 6..............4
Fri 4:00 pm....7 v 8..............5
Fri 10:00 pm..9 v 1..............6
Sat 10:00 am.2 v 3..............7
Sat 10:00 am.4 v 5..............8
Sat 10:00 am.6 v 7..............6
Sat 1:00 pm...8 v 9..............1
Sat 2:30 pm...1 v 3..............5
Sat 2:30 pm...2 v 4..............8
Sat 4:00 pm...5 v 7..............5
Sat 4:00 pm...6 v 8..............6
Sat 4:00 pm...9BL v 9B........8

Men's Rec - Budweiser Division

Teams:
1. Mudhens
2. Lolligaggers
3. Gators 2
4. The Eagles
5. Diablos
6. Ramrods
7. Fear of Beer
8. Coldwell Bankers
9. Gators

Time..............Teams.............Diamonds
Fri 4:00pm......1 v 2...............6
Fri 4:00pm......3 v 4...............7
Fri 7:00pm......5 v 6...............5
Fri 7:00pm......7 v 8...............6
Sat 10:00am...9 v 1...............2
Sat 10:00am...2 v 3...............3
Sat 10:00am...4 v 5...............4
Sat 11:30am...6 v 7...............8
Sat 1:00pm.....8 v 9...............8
Sat 2:30pm.....1 v 3...............1
Sat 2:30pm.....2 v 4...............6
Sat 2:30pm.....5 v 7...............7
Sat 4:00pm.....6 v 8...............7
Sat 4:00pm....9B v 9BL..........8

Mens Rec - Labatt Division

Teams
1. Barnies
2. Guelph Misfits
3. Saturn Saab of Pickering
4. Team Labatt
5. Uncle Joes Boys
6. Weekend Warriors
7. Summerville's Sport 50
8. Purdy's Pub

Time............Teams.............Diamond#
Fri 2:30pm....1 v 2...............6
Fri 2:30pm....3 v 4...............7
Fri 2:30pm....5 v 6...............8
Fri 4:00pm....7 v 8...............1
Fri 7:00pm....2 v 3...............1
Fri 7:00pm....4 v 5...............2
Sat 8:30am...6 v 7...............6
Sat 10:00am.8 v 1...............5
Sat 1:00pm...1 v 3...............4
Sat 1:00pm...2 v 4...............6
Sat 1:00pm...5 v 7...............7
Sat 2:30pm...6 v 8...............2

 

 

Women's Demarini Intermediate Division

Teams:
1. Bahama Mamas
2. 0 Tolerance
3. Queen Bees
4. Hi Lites
5. Vibe Raiders
6. Girls Weekend Out
7. Symetrics
8. The White House Hotel
9. Some Girls

Time...............................Teams.............Diamond
Fri 4:00 pm......................1 v 2.................8
Fri 5:30 pm......................3 v 4.................6
Fri 5:30 pm......................5 v 6.................7
Fri 5:30 pm......................7 v 8.................8
Fri 10:00 pm....................9 v 1.................5
Sat 11:30 am...................2 v 3.................5
Sat 11:30 am...................4 v 5.................6
Sat 11:30 am...................6 v 7.................7
Sat 1:00 pm.....................8 v 9................9
Sat 1:00 pm.....................1 v 3................10
Sat 2:30 pm.....................2 v 4................9
Sat 2:30 pm.....................5 v 7................10
Sat 4:00 pm.....................6 v 8................10
Sat 4:00 pm....................9D v 9BL............9

Women's Intermediate Bud Light Division

Teams:
1. Women in Black
2. Otta Hand
3. Loaded Ladies
4. Boston Pizza
5. Team Survival
6. Down n Dirty
7. Dream Makers
8. Juicy Women
9. Chaos

Time......................Teams................Diamond
Fri 1:00 pm.............1 v 2.....................5
Fri 1:00 pm.............3 v 4.....................6
Fri 1:00 pm.............5 v 6.....................7
Fri 1:00 pm.............7 v 8.....................8
Fri 5:30 pm.............9 v 1.....................5
Fri 7:00 pm.............2 v 3.....................7
Fri 7:00 pm.............4 v 5.....................8
Fri 8:30 pm.............6 v 7.....................7
Sat 8:30 am............8 v 9.....................5
Sat 10:00 am..........1 v 3.....................9
Sat 10:00 am..........2 v 4.....................10
Sat 11:30 am..........5 v 7.....................9
Sat 11:30 am..........6 v 8.....................10
Sat 4:00 pm............9BL v 9D...............9

Upcoming World Series
2017 COED World Series

Sep 1, 2017 to Sep 4, 2017

Kamloops, BC

More Info...

2017 Men's and Women's World Series

Aug 4, 2017 to Aug 7, 2017

Hamilton, Ontario

More Info...

2017 Eastern Canadian World Series Labour Day Classic
- Qualifier for USSA 2016/17 World Series in Disney World. - Qualifier for NSA Canada 2017 World Series.

Sep 1, 2017 to Sep 4, 2017

Barrie Sports Plex, Barrie Ontario

More Info...

2017 Western Canadian World Series Labour Day Classic
- Qualifier for USSA 2016/17 World Series in Disney World. - Qualifier for NSA Canada 2017 World Series.

Sep 1, 2017 to Sep 4, 2017

Okotoks On Deck, Okotoks Alberta

More Info...

Provincials
2017 NSA BC Men's Provincial World Series

COMING SOON

More Info...

2017 NSA BC Master's Provincial World Series

COMING SOON

More Info...

2017 Alberta COED Provincials
- All CO-ED divisions - Provincial Awards and Cash Prizing - Free Off Site Camping - NSA Woirld Series Qualifier

Coming Soon

More Info...

2017 Alberta Men's and Women's Provincials

Jun 23, 2017 to Jun 25, 2017

St. Albert, AB

More Info...

NSA Saskatchewan COED Provincial World Series

More Info...

NSA Saskatchewan Men & Women's Provincial World Series

More Info...

NSA Manitoba COED Provincial World Series

More Info...

NSA Manitoba Men & Women's Provincial World Series

More Info...

2017 NSA Ontario COED Provincial World Series

Sep 22, 2017 to Sep 25, 2017

Hamilton Ontario

More Info...

2017 NSA Ontario Men's & Women's Provincial World Series

Sep 29, 2017 to Oct 2, 2017

Hamilton Ontario

More Info...

NSA Quebec Men's Provincial World Series

More Info...

2017 NSA Ontario Men's & Women's Provincial World Series

Sep 29, 2017 to Oct 2, 2017

Hamilton Ontario

More Info...

NSA Maritimes COED Provincial World Series

More Info...

NSA Maritimes Men & Women's Provincial World Series

More Info...

 


Home | Insurance | Umpires | NSA Rules | Approved Bats | Login Area
Sponsors | NSA Tournaments | NSA Leagues | Job Opportunities | Site Map | Contact Us
Privacy Policy | Anti-Spam Policy | Terms of Use | Website Feedback
Bay #9, 1925 - 39th Avenue NE | Calgary, AB | T2E 6W7
Phone: (403) 250-9655 | Fax: (403) 769-9055 | Toll Free: 1-877-250-9655
© NSA Canada | All Rights Reserved